--------------------------------
---------------------------
--------------------------------------------------


REFLEXE


Naše životní motto: Pokud chceš něco od Osudu, Osud chce něco od tebe.
Smyslem přežití je čůrat za někoho jiného.


Gerold Dayne

5. srpna 2018 v 19:10

Nick: Ferre ♦ ♦Rod: Dayne (Martell) ♦ ♦Postavení: Rytíř prakticky urozený ♦ ♦Status: Nejraději v děloze, v poloze, kdy těžko říct kde začíná ♦ ♦Faceclaim: Travis Fimmel ♦
Jméno: Gerold Dayne

Přezdívka: Temnohvězda

Náboženství: Víra? Vážně?

Společenství: Bouřné vrány (svého času), Zlatá společnost (snaha byla)

Věk: 28 let

Stav: Volný jako ptáček


Vzhled:

"Je tak krásný, že bych se i stala jeho ženou. Můj otec by jistě zpochybnil můj zdravý rozum, ale... naše děti by byly tak krásné. Krásnější než dračí lordi."

Gerold je ve svých osmadvaceti pozoruhodným mužem. Zcela jistě se dá nazvat pohledným, ba co víc. Ženy o něm rády vyprávějí, že pokud je v Dorne hezčí muž, pak ho neznají. Pojďme to ale nyní udělat jinak. Zavažte si oči a pojďte si jeho tvář osahat. Jste slepcem, který se nechává vést pouze hmatem. Jako první se ruce ocitnou ve vlasech. Husté, těžké a nepoddajné s potřebou se u konečků zatuchávat. Od kořínků vám prsty ve vlasech prokluzují lehce, čím níž jdete, tím prsty protáhnout jednotlivými pramínky je složitější a náročnější. Pokud se dostaneme až na konec, zjistíme, že sahají až po jeho ramena. Tedy, to je jedna z možností. Čas od času Gerold své vlasy zastřihne na velice krátké a pak je nechává volně růst, dokud nepřijde další čas je zkrátit. Od ramenou se pomalu vrátíme přes krk na tvář. Ostře řezaná brada, vysoké lícní kosti, až by jeden věřil, že je možné se o ně pořezat. Copak to není hřích? Jakoby jeho tvář napovídala rovnou o jeho osobnosti. Ostré, rázné a zcela přesně definované. Pleť má na dotek jemnou, bez hmatatelných vad na kráse. Žádné pihy, výrůstky z kůže nebo jizvy. To vše se jeho tváři úspěšně vyhnulo. Dost možná při přejíždění po jeho tváři narazíte na vousy. Hustější porost halící bradu, horní ret a od brady sahající až ke skráním. Nemá čas se dokonale upravovat. Ne, když jeho poslání a plány jsou daleko významnější než jeho vzhled. Přesto, ať už dokonale oholený či nikoliv, na kráse mu to neubírá ani nepřidává. Své kouzlo mají obě jeho podoby.

Rty jsou téměř nenahmatatelné. Úzké, barvou spíše broskvové. Horní ret nemá přesnou hranici a spíše se rozpíjí do kůže. Přes horní ret se vydáme na nos. Úzký, malý, ale opět nechybí ostrá hrana a přesná definice. Rovný a z profilu působící ještě výraznější, než skutečně je. Ruce se nám nyní rozdělí a přejedou po obočí. Husté, nedbale upravené. Konečně něco, co vám nenažene mrazivý pocit všudypřítomné strohosti. Pomalu z obočí přejedeme z lehkostí na oční víčka. Ty má suchá, ale ty vnímavější mohou postřehnout kratší řasy. Pokud povedeme prsty pomyslnou linii od vnitřního koutku k vnějšímu, zjistíme že jeho oči nejsou nijak velké. Svou cestu zakončíme už jen na vysokém čele a zpět do vlasů. Nyní je čas odstoupit, rozvázat si látku kolem očí a muže si prohlédnout. V ten moment zjistíte, že vlasy má světlé - stříbrné, typicky pro rod Dayne. Ovšem i zde lze najít zvláštnost. Uprostřed vlasů se nachází pramen v barvě půlnoční černi. Pomyslně tak rozděluje jeho vlasy na přesnou polovinu, i když ne vždy se v této podobě nacházejí. Jeho oči se na první pohled zdají černé. Jenže uděláte-li krok blíž, zjistíte, že hledíte do temně fialové. Nenechte se ovšem mýlit. Nejde o tu hřejivou a přívětivou fialovou. Jeho oči jsou zlé a plné krutosti. Raději odvrátíte pohled, než vydržet i pět vteřin. Jsou to právě jeho oči, které propůjčují tváři největší moc. Jeho posměšný a hlavně samolibý pohled. Od prvního okamžiku vám jasně říká, že nejste nic. Nehledí na vás jako na konkurenci, soupeře nebo někoho s kým by se měl rovnat. Automaticky se vám vysmívá, pohrdá vámi a nemusí znát vůbec nic. Tomu napomáhají i koutky pozvednuté do provokativního úsměvu. Jeho tvář je od slunce zabarvená do olivové, ovšem pokud by zůstal zavřený ve stínech hradu, zcela jistě by jeho pleť začala blednout.
V rychlosti si prohlédneme ještě zbytek těla. Postava je rozhodně mužná. Pevná a široká ramena, vypracované svalstvo a stavba těla, která jasně napovídá, že jde o rytíře, či raději vojáka. Pokud si na sebe obleče zbroj, pak jeho tělo působí ještě větší a mohutnější. Nejčastěji využívá v látkách kombinaci černé a fialové. Někdy nezapomene zakomponovat nějakým způsobem do svého oděvu odkaz na místo, odkud pochází. On přeci není tím Daynem z Hvězdopadu a tak chce, aby si to lidé pamatovali. I při své zbroji nosí tmavý fialový plášť, který zdobí jeho ramena. Ovšem v plné zbroji i s pláštěm ho lze zahlédnout jen velmi těžko. Snad v dobách, kdy patřil pod určitá společenství. On sám nemá čas oblékat plnou zbroj navíc, jako člověk ráznější povahy nikdy neví, kdy se více hodí plná zbroj a kdy být lehký. Téměř nikdy nesundává nátepníky, ale toť z jeho zbroje vše. Jinak se neustále mění. Za zmínku stojí i jeho nádherný meč. Brzy začal pohrdat Úsvitem a pořídil si svůj vlastní. Temnohvězda. Ostřejší, přesnější a odlehčenější. Velký obouruční meč, se kterým se však pohybuje, jakoby šlo o pouhé pírko.

Povaha:

"Já už byl otráven, Dalte. Jakákoliv zmije, které by mě teď kousla, otráví sama sebe."

Jste-li zamilovaná do muže jako je Gerold Dayne a slovo vášeň vás leká, pak nasaďte boty a utíkejte. Bude vás pronásledovat. Nemluvíme jenom o samotné milostné vášni, i když ta bude na předním místě. Mluvíme o vášnivé intenzitě ve věcech přátelství, jídla, příbuzných, politiky, života, smrti a všech dalších kategorií, jaké vás napadnou. Odpuzuje-li vás přemíra citů, Gerold nebude přesně to, co potřebujete. Působí klidně a vyrovnaně. Jak by mohl být někdo s takovým sebeovládáním vášnivý, natož nebezpečně vášnivý? Mohl. Protože tím chladným zevnějškem jenom blufuje. Uvnitř jsou jeho vášně rozžhavené do ruda, jako kamna, o které si můžete spálit ruku. Pod jeho zdánlivě odměřeným chováním to jen syčí. Nedotýkejte se ho. Víte moc dobře, jak dlouho trvá, než se zahojí popáleniny. Pokud jste se kdy spálili, jistě víte, že to umí bolet i několik týdnů. Po zkušenosti s Geroldem vás bude bolet srdce celé měsíce, možná i roky. Ženy až příliš snadno podlehnou, aby mohli zjistit co je za těma hypnotickýma, pronikavýma očima. Na nikoho nikdy nepůsobí neutrálně. Někdo ho má za chlapeckého a roztomilého, což je něco, co převládalo většinu jeho života. Ta druhá možnost je, že vám bude připadat zlovolný a vášnivý. Problém je, že není ani jedno. On je totiž oboje.

Začneme ale od úplného začátku. Jedním slovem je to muž neproniknutelný. Hned pod povrchem jeho mrazivé rezervovanosti je obrovský vřící kotel, který neustále bublá a syčí. Intelekt a emoce ho ovládají stejnou měrou. Ovšem on je víc než inteligentní. Má v povaze obklopovat se přepychem. Má sklon k přemíře jídla, pití a lásky. Je na ní zařízen a věří si. Láska ho nikdy nelákala, neudivila, ani ho nezastihla nepřipraveného. Jeho náruživost je téměř pověstná. Je snadné si vybavit mnoho jeho vášnivých výroků o současném stavu království, o narkotikách, dlouhých vlasech a mnoho nocí jeho… prostě mnoho nocí. Má výbušnou povahu, která dovede způsobit ránu na celý život. Nejen že rád vyhrává, ale on musí vyhrát. Když prohraje, dokonce i v malichernostech, něco v něm umře. Zklamání se stejně jako ostatní emoce v jeho nehybném obličeji neprojeví a své reakce nekompromisně kontroluje, včetně milostných úmyslů. Pokud se mu pokusíte odporovat, bude z něj vyzařovat ledový klid, ale uvnitř to bude žhnout. Je schopný dívku krutě mučit, než se nakonec rozhodne ji popadnout za vlasy a dovléci do svého lože. Umí se ovšem chovat i velice spořádaně. Jeden by i uvěřil, že je připraven požádat dívku o ruku jemně a v pokleku. Jenže to je pouhý klam. Je to součást potřeby zachovat si za každou cenu důstojnost. Má slabost pro neposkvrněné dívky. I přes svou erotickou povahu nesnese výsměch nebo lacinost.

Je sám sobě zákonem a absolutně ho nezajímá, co si o něm myslí ostatní. Rád by byl respektován jako dobrý, solidní občan, ale pokud to zasahuje do některého z jeho náruživých ideálu či cílů, je mu jedno, pokud se stane předmětem pomluv. Názory přátel, příbuzných, sousedů či nepřátel nepřekazí žádné z jeho důležitých rozhodnutí. Ona nádherná soběstačnost a jistota záměrů snadno vytvoří neobyčejně přitažlivou svobodnou duši. Zajímavé je i vidět, jak zvládá nepřízeň osudu. Zatímco jiní nadávají a hroutí se, on je na vrcholu sil i kuráže. Málokdy se užírá závistí nebo se vyžívá v sebelítosti. Ovšem i zde existuje výjimka a tou je jeho slavný bratranec Arthur. Jestli ho překoná? Ale samozřejmě. K tomu je přeci od narození předurčen. Gerold miluje záhady a neexistuje jediná, kterou by si nepřál rozluštit. K tomu se opět váže věčná ženská záhadnost. Jakmile vás začne zkoumat žhavýma očima a pronikavými otázkami, žádné tajemství vám nezbude. Má vysoké nároky a přátele si nevybírá náhodně. Musí se mu vyrovnat. Jestli chcete od muže něco víc, nemám ponětí, co by to mohlo být. Poddajnost a odpuštění? Nestrannost a opatrnost? To není fér. Těchto vlastností se mu skutečně nedostává. Umí být krutý a dokonce se u něj může projevit dušení sadismus. Většinou ale nejde o víc, než soukromý vtip. Pouze zastírá pravé motivy. Nemá v úmyslu projevit své opravdové city před celým světem. Sňatek spolu s jeho životním stylem nepřipadá v úvahu. Ještě nikdy navíc na něho nezabral pokus o psychické vydírání. Jen mu zkuste říci, že skočíte z věže. Vezme si život, nebo ho opustíte, protože ho nepotřebujete. Řekne vám, ať to klidně uděláte.

Historie:

"Je tradicí, že nejlepší rytíři v Západozemí jsou členy Královské gardy… ale Temnohvězda je přeci jen Temnohvězda."

Gerold Dayne přišel na svět roku 270 po dobytí. Někdo má to štěstí, že na něho již čeká starší sourozenec, jiní mají tu čest staršími sourozenci být. Inu, Gerold měl to štěstí, že se narodil jako jedináček. Byl to dlouhý a nároční porod, ale matka přivedla na svět krásného a silného chlapce. Může snad otec v tu chvíli pociťovat větší hrdost? Možná ano, kdyby náš příběh začínal šťastně, ale šťastný rozhodně není. Chlapec se narodil v krvi a to byla věc, která ho měla poznamenat na celý život. Neboť šlo o velmi náročný porod, jeho matka byla příliš mladá a hlavně vysílená, chlapce na světě zanechala. Otec se přes ten fakt nikdy nepřenesl. Nebyl to syn, na kterého by mohl být hrdý. Šlo o monstrum, co vzalo jeho ženě život a zmařili tak jeho šance pro lepší postavení. Na to měl nárok jen díky ní, ale když nebyla ona, nebyla ani dohoda. Dlouho bojoval s myšlenkou toho, že syna nechá napospas osudu. Nakonec se však rozhodl pro lepší řešení. Usmyslel si, že z něj udělá vojáka, který bude jen rozsévat smrt, když to byla i první věc, kterou učinil na tomto světě.

"Moc získají jen ti, kteří jsou ochotni se sehnout a vzít si ji."

Gerold se snažil ze sebe vydat to nejlepší, chtěl být ten nejlepší. Otec v něm jeho odhodlání podporoval, než začalo postupně přerůstat v samolibost a nepěkné sebevědomí. Nebezpečné u tak malého chlapce. Možná ho sám tak připravoval do finální chvíle rozhodnutí. To rozhodnutí nadešlo v jeho dvanácti letech. Měl se utkat s jiným mužem na život a na smrt. Osud tomu tak chtěl, že se na zemi objevil jeho protivník. A právě ve chvíli, kdy mu prohnal mečem srdce se chlapecká nevinnost vytratila. Pohřbil ono dítě v sobě a místo něj povstal muž. Muž, kterého se jednou bude bát celé Dorne. Rozhodl se opustit Vysokopoustevnu, odejít do světa a poznat ho.

Nejprve se protloukal jako panoš, ovšem skákat jak píská tlustý lord, nebylo nic pro něho. Posluhování neschopnému idiotovi také nebylo podle jeho představ. Gerold si postupně začal uvědomovat, že chce daleko víc. Chtěl všechno a hned. Chtěl moc a majetek. Utopit se ve zlatu by mu nedělalo nejmenší problém, společně s hordou žen vedle sebe. Vysnil si svůj ideální svět, kterého chtěl dosáhnout. První ale musel nasbírat zkušenosti. Opustil Západozemí a vydal se do Essosu. Nechal se najmout jako žoldák do Zlaté společnosti. Gerold byl od narození víc voják nežli bojovník. Pokud dostal zaplaceno, pokud dostal cíl, šel a zabil. Když mu někdo zaplatil, aby zabil kupce a jeho ženu, zkrátka šel a udělal to. Ten, kdo by v domě našel i dítě by možná zabil i to. Přeci jen jsou svědci velmi nepohodlní. Jenže Gerold ne. Dostal zaplaceno za dva životy, ten třetí nebyl v popisu práce ani předmětem smlouvy. Mnohokrát stál v armádě, měl čelit nepříteli, ale ten nepřišel. Zatímco muži s duší válečníka se začali vztekat a vyvolávat boj. On se zkrátka otočil na patě a vrátil se domu. Boj pro něj nikdy nebyl primární cíl, nebránil se mu, ale nežil pro něj. Být voják pro něj bylo jen povolání, přestože byl zatraceně dobrý voják.

Zlatá společnost ho však nebavila dlouho, zběhl a vrátil se do Západozemí. Sotva rok na vlastních nohou a nechal se přijmout do Bouřlivých vran. Další žoldácká organizace, ovšem ani tam se moc nedařilo. Gerold zkrátka nevydržel mít nad sebou někoho dalšího. Chtěl být vlastním pánem a za tím si stál zuby nehty. Zběhl tedy i tam a vrátil se do Dorne. Teprve pak nastaly ty správné roky jeho života. Intriky, lži, klamství a smrt. Netrvalo dlouho a Gerold si vysloužil nechvalně známou pověst. Temnohvězda, jméno jeho meče a nyní i jeho maličkosti. Začalo se tradovat, že v Dorne není nebezpečnější muž, než on. Jeho pověst přilákalo mnoho žen a mezi nimi i jedna výjimečná, Arrianne Martell. Gerold nikdy neměl ve zvyku podléhat ženám, bylo tomu právě naopak. Ovšem Arrianne měla své nezaměnitelné kouzlo. Slovo dalo slovo a stali se milenci. Jediná, za kterou se vrátil na víc než tři noci. Nebyla to jen krása a povaha, co ho přitahovalo, byl to i fakt, že má Arri dědické právo a mohla by být po Doranovi hlavou rodu. Gerold měl celé Dorne na dosah ruky. Možná i proto přišla nabídka ke sňatku. Arri by sama o sobě přijala. Vysnívala si nádherné děti, které by byly ještě krásnější než všechny děti Targaryenů. Ovšem byl to Doran, kdo zpochybnil zdravý rozum své dcery a proti Geroldovi se rázně ohradil. Mladý Dayne na nic takového nebyl zvyklý. Měl svou důstojnost a po odmítnutí si sebral svých pět švestek a od Arrianne se opět distancoval. Pokud si ho neuměla prosadit, nestála mu za to.

Vrátil se k původnímu stylu života. Tedy, než se objevila další příležitost, jak si přilepšit. Bylo to štěstí v neštěstí. Právě jeho úspěšnější rodinné větvi se přihodilo neštěstí. Neštěstí, které Geroldovi tvořilo úsměv na rtech. Ať to od začátku byla smrt jeho slavného bratrance Arthura. Sebevražda sestřenky Ashary, které upřímně litoval. Ashara byla mladá a krásná, u té jediné uznal, že to byla škoda. No a nakonec přišel o život jeho další bratranec. Nešťastná náhoda, kdy po sobě zanechal dědice Hvězdopadu, kterým byl jen malý kluk - Edric. Edric Dayne byl v očích Gerolda neschopný jelimánek. Sám se pozval do Hvězdopadu, nosil se po krásných síní jako jeho pán. Edrica se elegantně zbavil, poslal ho jako panoše do Králova přístaviště. A sestřenka Allyrie? Tu snadno umlčel, že ho slova ženy nezajímají. Sám se stanovil opatrovníkem Hvězdopadu a nyní jen čeká, až ten malý jelimánek natáhne bačkory a on se stane skutečným pánem.

Rodina:

Otcem byl Gerris Dayne, matkou níže postavená šlechtična Tauria Fowley. Nešlo o víc, než výhodný sňatek. Spojení, které dalo vzniknout většímu území a větším pravomocem.

Za zmínku stojí i jeho vzdálený bratranec Arthur Dayne, kterého Gerold nikdy nemohl vystát. Pokud on měl být dnem, Gerold se rozhodl být noc.
Pak tu jsou sladké sestřenky Ashara a Allyrie a nakonec poslední prcek nosící jeho jméno. Edric Dayne, který ho dělí on možnosti nárokovat si Hvězdopad.

Zajímavosti:

Mnoho lidí věří, že Temnohvězda je nejnebezpečnějším mužem v celém Dorne.
Vždy nesmírně žárlil na svého slavného bratrance, Arthura Dayne, který byl znám jako Meč jitra.
Pohrdá Dayny z Hvězdopadu a celým svým bytím se je snaží překonat.
Traduje se, že se měl oženit s princeznou Arrianne Martell. Krom toho byl jejím milencem.
Raději pije neslazenou citronovou šťávu, než letní víno.

Loajalita

Sám sobě
Svým úmyslům
Daynové z Vysokopoustevny
Arrianne Martell
Dorne
Martellové

Body moci

Intrikářství - 3

Válečnictví - 8

Diplomacie -

Vůdčí aspekty -

Charisma - 4
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama