--------------------------------
---------------------------
--------------------------------------------------


REFLEXE


Naše životní motto: Pokud chceš něco od Osudu, Osud chce něco od tebe.
Smyslem přežití je čůrat za někoho jiného.


Rodrik Ryswell

1. listopadu 2018 v 18:52


Nick: Tessíček♦ ♦Rod: Ryswell (Stark)♦ ♦Postavení: Lord♦ ♦Status: Na stará kolena oženěn♦ ♦Faceclaim: Gerard Butler♦
Jméno: Rodrik Ryswell

Přezdívka: Starý hřebec, Lord z Pramínků

Náboženství: Staří bohové

Společenství: ----

Věk: 50 let

Stav: Ženatý


Vzhled:

Na starém lordu je poznat, kam patří. Bledá kůže, žádný humor. Led mu snad protéká i žilami, protože přesně tak se po celý svůj život tvářil. Obvykle vážný obličej mu brázdí rýhy vrásek, některé se objevily věkem, jiné starostmi, jak už to u mužů jeho postavení bývá. Rysy v obličeji nejsou ostré, ale ani tak mu neubírají na tvrdosti. Modré pichlavé oči jsou vždy bystré a každého varují, že není radno si s ním zahrávat. Často působí dojmem, že se s nimi dokáže dívat až do žaludku, ačkoliv ústa toho prozradí jen málo. Ve společnosti se tváří vážně, ba až zádumčivě, ale občas se i zasměje a úzké rty se tak vytáhnou a nechají tvář roztát. S chutí si nechává narůst vous, ačkoliv ne vždy a ne na dlouho. Přece jen už mu do něj napadl sníh, přestože jeho tmavé a stále husté vlasy vypadají stále netknutě. V mládí je nosil dlouhé, ale s přibývajícím věkem a rozumem na to zanevřel. Od jisté doby se prezentuje tak, aby to odpovídalo jeho věku a postavení. Nic výstředního, nic co by ho znevažovalo.

Jedná se o statného muže, kterého ani roky nepřipravily o hřmotnou postavu. Je vysoký a rozhodně ne křehký. Chodí zpříma a rázným krokem, přesně tak, jak by Seveřan měl. Odpovídá tomu každá maličkost, od bot až po vlčí kožešinu na plášti. Znakem Ryswellů je černý hřebec s ohnivou hřívou, avšak Rodrik si nikdy nepotrpěl na to, aby na sobě musel mít něco, co by ukazovalo na jeho příslušnost. Vždy mu k tomu stačily jen zástavy, jeho loajalita koneckonců patří rodů Starků. Stejně tak jeho meč, který odkládá jen pokud je ve svém vlastním hradě. Pod oblečením schovává několik jizev upomínající ho na boje, jakými prošel. I dobrý válečník se občas utne a on ke každé vystouplé čáře přistupuje jako k připomínce a varování, aby byl příště ještě o něco lepší.

Povaha:

Tvrdohlavost a mladická nerozvážnost se zřejmě dědí z otce na syna. I Rodrik takový kdysi byl. Jako dítě spíš poslouchal otce než matku, viděl v něm autoritu a chápal, že za neuposlechnutí jeho nákazu může přijít dost tvrdý trest. Párkrát to pocítil na vlastní kůži, když si myslel, že dokáže obejít pravidla. Ale jak na něj byl otec tvrdý, matka mu poskytovala útěchu. Naučila ho respektovat ženy a chovat se k nim s úctou. Jen bohové vědí, jestli by nebyl Rodrik na něžné pohlaví daleko tvrdější, kdyby mu od malička nebylo vštěpováno, že jen k mužům si smí dovolit být tak rázný a neústupný. V mládí rád proháněl sukně, ale nikdy žádnou dámu nezneuctil. Ani neměl kdy, protože každý den pro něj znamenal výcvik, který ho utvrzoval ve správném vedení hradu a lidí kolem něj. To všechno v něm zůstalo. Horkokrevnost z něj postupně vyprchala a nahradila ji rozvážnost, hloubavost a schopnost vidět dál do budoucnosti. Jako jiné mladé muže, i jeho nejdřív fascinovaly zbraně a boje, než si vyšlapal cestu ke knihám a moudrosti v nich. Svůj čas si vybrala i zodpovědnost, ale nakonec si ji osvojil. Vliv severu a dění v něm je u Rodrika nepopiratelný, přímo se odráží v jeho povaze. Nerad ustupuje ze svého stanoviska, nedělá mu potíže udělat si vlastní názor, od kterého se nedistancuje. Je typickým mužem cti, nikdy by nevrazil někomu nůž do zad jenom proto, že by to byl ten nejjednoduší způsob. Cení si přímosti a odpovědnosti za vlastní chyby. Samotnému mu nečiní potíže uznat selhání, přestože se to v něm pokaždé vnitřně tluče. Nerad si připouští, že se mu něco nepovedlo nebo že se v něčem rozhodl špatně. Je důsledný ve všem, co nezahrnuje jenom jeho, ovšem ne vždy se mu podaří neublížit. Ačkoliv na to nevypadá, pro své blízké by udělal vše. Téměř ve všem se na něj dá spolehnout, jako otec se cítí povinen každou trabli vyřešit. Svou rodinu staví do první linie, ačkoliv ne přes všechno se dokáže přenést. Především ne přes to, co mu udělal Elyas. Když ho někdo raní, pamatuje si to, ale nepřikládá tomu důraz, pokud to není v jednom a tom samém. Daleko raději preferuje činy, než aby se zabýval jen domněnkami a plány. Samozřejmě, že opatrnost je vždy na místě. Loajálnost mu rozhodně není cizí, pro svého lenního pána by v případě nutnosti i dýchal. Na bastardy se nedívá skrz prsty, ačkoliv sám by si žádného nepořídil. Daleko důležitější je pro něj povaha a to, co předcházelo, než aby se zaobíral malicherností postavení. Na první pohled vypadá chladně, jako by snad ani nevěděl, co je radost. Opak je však pravdou, záleží jen na společnosti. I takový starý morous se dokáže z plna hrdla zasmát, až mu slzí oči, aniž by k tomu potřeboval tři korbele černého piva. Přestože je vycestovalý, podíval se i daleko na jih, poslední dobou upřednostňuje klid. Pokud mu povinnost zavelí, vytáhne do boje, ale když má možnost, raději nechává své postarší kosti odpočívat v teple hradního krbu, odkud řídí, to, co jako lord může.

Historie:

Bylo by zbytečné říkat, že se narodil jedné chladné noci, kdy okny lomcoval silný vichr a venku řádila sněhová bouře. Takový sever vždy byl a přesně tak se na něm i podepsal. Ryswellové nikdy neměli nic příliš jednoduché, ani místo, které si kdysi jejich předkové vybrali pro postavení hradu, jim neposkytovalo žádný zbytečný komfort. O dalších potomcích, co se narodili později, chůvy s oblibou mluvily jako o dětech léta. Rodrik přišel na svět během zimy a jenom to, jako by určilo, kým se stane.

Ještě ani neuměl mluvit, když se projevil jeho zájem o meče. Jiná nemluvňata si hrála s dřevěnými koni nebo panenkami, on měl nejraději svůj dřevěný meč. S oblibou jím bouchal do všeho, později dokonce do všech. Samozřejmě výběr zahrnoval jen ty, kteří byli ochotní se jeho ranám vystavovat. Otec ho vedl k tomu, aby se naučil všechno, co bude pro budoucí život potřebovat, oplýval dost velkou trpělivostí na to, aby desetiletému chlapci vtloukl do hlavy, jak má správně stát a jak se vyhnout smrtelnému ostří. Ze začátku se to Rodrikovi nelíbilo, nechtěl si osvojit bojovou morálku. Bez pravidel se mu žilo daleko lépe, bohužel i na něj došlo a dospěl. Jiní chlapci v jeho věku proháněli ženské sukně a objevovali krásy života, jaké jim mohla poskytnout i tak nehostinná krajina, jakou sever byl. Mladý lord na to neměl čas, protože byl každý den zaměstnám tvrdým výcvikem. Přirozeně to dlouho nevydrželo a vzepřel se. Za trest ho otec poslal na několik měsíců na Medvědí ostrov, aby to, co nedokázal sám, udělali Mormontové. Jeho metoda se osvědčila a domů se mu vrátil poslušnější a o dost moudřejší syn.

Přesto bylo zapotřebí spousta věcí doladit. Na ještě drsnějším místě Rodrik zhrubl a zdivočel. Bylo nevýslovné štěstí, že ho v tomhle ohledu zastavila matka. Ukázala mu, že se může chovat i jinak. A pokud si příliš dovoloval.. uhodila ho přes prsty. Doslova. Jenže mladý lord ji respektoval a ctil, proto si bral její výtky k srdci. Nakonec se ukázalo, že udělal dobře, když mu otec dohodl sňatek s lady z rodu Hornwoodů. Když se vedle sebe postavili, bylo to, jako by se ostatní dívali na slunce a měsíc. Markův syn kypěl severskou tvrdostí, zatímco Roslyn se mile usmívala a přívětivě nabízela pomocnou ruku. Možná to byla právě její líbezná povaha, co nakonec prolomilo ledy a Rodrikovo srdce. Do své chotě se zamiloval a nedal na ni dopustit. Choval se k ní stejně, jako by se jednalo o královnu Severu. A ona ho za to odměňovala krásnými zdravými dětmi. Po několik let bylo jejich soužití harmonické, dokud nepřišel osudný den Roslyna posledního porodu. Mistr je oba předem varoval, že to bude náročné, ale Rodrik své ženě věřil. O to víc ho ranilo, když se dozvěděl, že děti přišly na svět mrtvé a jeho manželka s nimi naposledy vydechla.

Dlouho nad její ztrátou truchlil, přestože měl zodpovědnost vůči ratolestím, které mu zůstaly. Už nebyly malými batolaty, ale ani nedokázaly pořádně pochopit, co se stalo. To jediné drželo lorda od toho, aby přestal vnímat okolní svět a začal se znovu starat o své povinnosti. Na svou bolest nenašel lék, nepřinesl ho ani uplynulý čas. Naučil se bol nevnímat Jen se víc zatvrdil, méně se usmíval a více se věnoval správě hradu a okolí. Jak děti dospívaly, postupně se jeho starost točila kolem nich. Dcerám bylo zapotřebí najít muže, synovi oproti tomu dobrou manželku. O Bethany projevil zájem Roose Bolton a Rodrik neměl důvod mu nevyhovět. Titul lady Hrůzova něco znamenal a on věřil, že se bude mít jeho dcera dobře. To, že jim bohové nebudou přát a ona zemře, nemohl dopředu vědět, proto se s tím a se smrtí svého vnuka Domerica smiřoval nelehce. S Barbrey už měl jiné plány, chtěl jí vyvdat na Zimohrad. Jenže všechno se zkomplikovalo a jeho malá Barb skončila jako nevěsta syna lorda Dustina.

Svou důvěru proto obrátil k jedinému mužskému potomkovi, ale Elyas se k ničemu neměl. Rodrik byl vůči němu benevolentnější, protože šlo o jeho následníka a v jeho zájmu bylo udržení dobrých vztahů. Za celý svůj život udělal jen málo chyb, ale tahle byla jednou z nich. Tak dlouho se nic nedělo, dokud si nepřivedl neznámou dívku. Vyslechl si, co je svedlo dohromady a našel v ní jisté zalíbení. Prázdnota v jeho srdci trvala až příliš dlouho a v cizí krásce viděl něco, co mu dávalo naději. Nabídl jí sňatek, ale jeho nabídka nedopadla podle jeho představ. Aerynn odmítla a přiznala, že není víc, než obyčejným děvčetem, vůči které měl Elyas dluh života. Rodrik jí chtěl vykázat, ale jeho syn se k němu v tu chvíli otočil zády a oženil se s ní. Starý lord to nesl nelibě, ale ať už řekl, či udělal cokoliv, jeho snažení vyšlo naprázdno.

Ostatní Starkovi vazalové si z něj dělali blázny, když přišlo na výjimečném setkání, které svolal jejich lenní pán. Starý hřebec uvítal, že musí odjet ze svého hradu, dopřál svým nervům trochu klidu. Vyrazil na Zimohrad, aby prodiskutoval záležitosti kolem hradu a měst, která mu spadala pod správu. V tak velkém počtu lidí bylo snadné přijít na jiné myšlenky. Dokonce na takové, jaké už vůbec nečekal. Stačil k tomu jeden okamžik a vlídný úsměv mladé dcery lorda Manderlyho. Ten si samozřejmě všiml, na co se Rodrikovy oči dívají a spatřil v tom vhodnou příležitost. Bez ohledu na věkový rozdíl neváhal a bez prodlení mu navrhl, že ho s Eliesse ožení. Ryswell po chvíli přemýšlení souhlasil. Nejprve váhal, ale všiml si odhodlání v její tváři, když se snažila otce utvrdit v tom, že má pravdu. Šlo o strategický tah, který vyžadoval notnou dávku odvahy, ale ona se toho nebála. Na svatbu nijak nespěchal, ale jakmile nadešel její čas, v krajině Potůčků a říček bylo veselo. Událost byla se vším všudy, jak se na žádnou svatbu v Západozemí slušelo a patřilo. Alespoň něco dobrého se lordu Ryswellovi přihodilo po letech trápení a vnitřních muk. Spokojenost mu bohužel nabourala začínající válka mezi Lannistery a Starky, kdy musí poslouchat svého lenního pána, protože jinak mu to čest nedovolí. Svůj čas tak dělí mezi manželku a povinnosti, pokud mu to okolnosti dovolí.

Rodina:

Rod Ryswellů je na severské poměry hodně rozvětvený. Spousta bratranců a sestřenic, provázanost mezi vazaly Starků. Matka i otec už dávno Rodrika opustili, stejně tak jako jeho nejstarší dcera Bethany, která se provdala za Roose Boltona. Dalším ženským potomkem je Barbrey, která se přivdala do rodu Dustinů. Už jednou byl ženatý, vzal si lady Roslyn Hornwood. Z několikaletého manželství ještě vzešel syn Elyas a následně dvojčata, chlapec a dívka, která nestačil pojmenovat, protože společně se svou matkou zemřela při porodu. Dlouhou dobu zůstal sám, než přijmul nabídku lorda Manderlyho a vzal si jeho dceru Eliesse. Díky synovi získal i snachu, vůči které příliš respektu nechová.

Zajímavosti:
Jižany považuje za slabochy.
Ačkoliv je to trvdý muž, v koutku duše schovává i trochu sentimentality vůči své mrtvé choti.
Vytáhl do několika bitev, ale v žádné si neudělal bastarda.

Na mnoha věcech se s Roosem Boltonem shodne, přesto je spíš spojuje bývalé rodinné pouto.

Loajalita

rod Ryswellů (s výjimkou Aerynn), rod Starků, z části i rod Boltonů

Body moci

Intrikářství - 2 b.

Válečnictví - 10 b.

Diplomacie - 5 b.

Vůdčí aspekty -7 b.

Charisma - 6 b.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama